گردشگری گردشگری .

گردشگری

همه چیز درباره ویزای شینگن

 با اخذ ویزای شینگن میتوانید به کشورهای عضو شینگن سفرهای فراموش نشدنی را تجربه کنید.جهت دریافت اطلاعات ویزای شینگن با ما همراه باشید. 

ویزای شینگن چیست؟

پیمان شنگن در سال ۱۹۸۵در روستایی به نام شنگن از توابع لوکزامبورگ از سوی کشورهای  بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید. ویزای شینگن یا شنگن (Schengen Visa) مجوزی رسمی و الزامی برای شهروندان غیر اروپایی است که قصد دارند به کشورهای حوزه شنگن سفر کنند و برای انها امکان عبور و مرور آزادانه در مرزهای جغرافیایی ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن در قاره اروپا را فراهم می‌سازد. ویزای شینگن انواع متفاوتی دارد و با توجه به شرایط هر فرد از سوی مقامات مرتبط سفارت ها صادر می‌شود.

کدام کشورها عضو حوزه شنگن هستند؟
اتریش / استونی/ یونان/ لاتویا / مالت / پرتغال / سوئد / بلژیک /  فنلاند/ مجارستان /لیختن اشتاین / هلند / اسلواکی/ سوئیس / جمهوری چک / فرانسه / ایسلند / لیتوانی / نروژ / اسلوونی/ دانمارک / آلمان/ ایتالیا / لوکزامبورگ لهستان / اسپانیا

کدام کشورهای اروپایی عضو حوزه شینگن نیستند؟
آلبانی/ ارمنستان/ آذربایجان/ بلاروس/ بوسنی و هرزگوین/ بلغارستان /کرواسی/ قبرس/ ایرلند/ مقدونیه /مولداوی/ مونته‌نگرو/ صربستان/ اوکراین / بریتانیا / رومانی

انواع ویزای شینگن کدامند ؟ 
ویزای شنگن نوع A :

ویزای شنگن نوع A یا همان ویزای ترانزیت فرودگاهی، به شهروندان کشورهای غیرعضو پیمان شینگن اجازه‌ عبور یا توقف در فرودگاه‌های کشورهای حوزه‌ شنگن را می‌دهد.

در واقع، اگر قصد سفر به کشوری را دارید و پروازتان در یکی از فرودگاه‌های حوزه‌ شنگن توقف خواهد داشت، باید ویزای شنگن نوع A یا همان ویزای ترانزیت فرودگاهی شنگن داشته باشید. شما با داشتن ویزای شنگن نوع A اجازه ورود به کشورهای عضو شنگن را ندارید و تنها می‌توانید در فرودگاه‌های این کشورها توقف داشته باشید. لازم به ذکر است که اگر مقصد شما در حوزه شنگن واقع شده و شما از قبل برای آن کشور ویزای شنگن نوع C گرفته اید در احتیاجی به ویزای شنگن نوع A ندارید.

ویزای شنگن نوع B :

ویزای شنگن نوع B یک ویزای بسیار کوتاه‌مدت ترانزیتی که به همراه داشتن آن به مسافران اجازه می‌دهد از فرودگاه خارج شده و برای مدت کمتر از ۵ روز بین کشورهای حوزه‌ شینگن جابجا شوند. یک ویزای ترانزیت می‌تواند برای یک، دو یا چند گذر صادر شود.

ویزای شنگن نوع C :

این نوع ویزا که پر تقاضاترین نوع آن است در واقع ویزای اقامت کوتاه‌مدت شنگن است. مراکز خدمات ویزا مانند سفارت‌ها، کنسولگری‌ها و کارگزاری های کشورهای عضو شنگن مسئولیت صدور ویزای نوع C شنگن را بر عهده دارند. با داشتن این نوع ویزا میتوانید برای مدت کمتر از ۹۰ روز در یک بازه‌ی زمانی ۱۸۰ روزه در حوزه شنگن سفر کنید یا اقامت داشته باشید.

* ویزای کوتاه مدت نوع C خود انواع متفاوتی دارد:

ویزای یک‌بار ورود: دارندگان این نوع ویزا اجازه دارند تنها یک‌بار وارد حوزه شنگن شوند و حتی اگر از حوزه شنگن خارج شوند و ویزایشان همچنان معتبر باشد دیگر اجازه ورود دوباره به حوزه‌ی شنگن را ندارند.

ویزای دو بار ورود: دارندگان ویزای دوبار ورود نوعC قادرند در مدت زمانی که ویزایشان معتبر است تنها یک‌بار از حوزه‌ی شنگن خارج شده و دوباره وارد شوند.

ویزای چند بار ورود: دارندگان  ویزا چند بار ورود می‌توانند به‌ صورت نامحدود از حوزه‌ی شنگن خارج شده و مجدداً به وارد آن شوند و تنها محدودیتی که با آن مواجه هستند مدت اعتبار ویزاست.

ویزای نوع D :

ویزای نوع D شنگن یک ویزای بلندمدت است. اگر میخواهید برای ادامه تحصیل، کار یا زندگی برای دوره ای بیش از 90 روز در حوزه‌ی شنگن اقامت داشته باشید می بایست ویزای شنگن نوع D داشته باشید.

صدور نوع ویزا وابسته به چه عواملی است؟
هدف شما از سفر که می تواند گردشگری، تجاری، شرکت در رویدادهای فرهنگی و ورزشی، ترانزیت فرودگاهی، درمانی و پزشکی، تحصیلی و غیره باشد و هم چنین تعداد دفعات سفر شما به حوزه شینگن مهم ترین عوامل تاثیرگذار در صدور نوع ویزای شما هستند.

برای دریافت ویزای شنگن باید به کجا مراجعه کنم؟
نمایندگی‌های رسمی، کنسولگری ها و سفارتخانه‌های کشورهای عضو شینگن در هر کشوری مسئول صدور ویزا هستند. در برخی مواقع نیز کارگزاری های رسمی فرایند اخذ ویزا را انجام می دهند. بنابراین درخواست کنندگان ویزا باید درخواستشان را به کارگزاری‌های سفارتخانه‌ها  بفرستند.دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری چاپارگشت پارسه با تیم حرفه ای ارائه دهنده خدمات ویزای شنگن میباشد. 

برای اخذ ویزا به سفارت خانه کدام کشور مراجعه کنم؟
مراحل درخواست و اخذ ویزای شینگن خود را باید در سفارتخانه‌ی کشوری انجام دهید که اول قصد ورود به آن را دارید.

مدارک لازم برای ویزای شینگن چیست؟
پیشنهاد ما به شما این است که قبل از هر گونه اقدامی برای ویزای شینگن، مدارک زیر را تهیه کنید:

کامل کردن فرم ویزا و امضای آن .
دو قطعه عکس ۳*۴ رنگی، تمام‌رخ با زمینه سفید، حداکثر برای ۶ ماه اخیر (عکس با گذرنامه یکی نباشد)
اصل پاسپورت به همراه کپی آن با۶ ماه اعتبار از زمان خروج از کشور با امضای مسافر
اصل شناسنامه و ترجمه از کلیه صفحات آن
اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضا بانک فقط به زبان انگلیسی
 ارائه‌ بلیط معتبر رفت و برگشت
ارائه‌ مدارک مربوط به رزرو هتل (واچر هتل)
گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی
ارائه‌ مدارک شغلی به زبان انگلیسی (زبان مورد تایید برخی از سفارت ها متفاوت است)
بیمه‌نامه معتبر مسافرتی
اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌های خانه‌دار ضروری است.
برای مشاوره و دریافت کامل لیست مدارک میتوانید با ما تماس بگیرید: چاپارگشت پارسه    22022700    

منظور از مدارک شغلی چیست؟
این مدارک برای هر شغلی متفاوت است:

پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی از بیمارستان، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی.
وکلا: پروانه وکالت.
مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، آخرین فیش حقوقی و یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان
بازنشسته‌ها: حکم بازنشستگی و آخرین فیش حقوقی
مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه به همراه فیش حقوق و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان، در صورت خویش‌فرما بودن جواز کسب/آخرین آگهی تغییرات
معلمان، اساتید و اعضا هیئت‌علمی: اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه فیش حقوقی و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان.
دانش آموزان و دانشجویان: اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل (دانش‌آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، علاوه بر اخذ نامه اشتغال به تحصیل، می‌بایست از مدیر مدرسه رضایت نامه کتبی با ذکر تاریخ سفر داشته باشند (اصل و ترجمه)
برای مشاوره و دریافت اطلاعات کامل درباره مدارک شغلی میتوانید با ما تماس بگیرید: چاپارگشت پارسه    22022700    

بیمه نامه مسافرتی چیست؟
هدف اصلی بیمه‌ مسافرتی، پوشش کامل هزینه‌های درمانی به هنگام مجروح شدن یا بروز بیماری در طول سفر است. علاوه بر این هزینه‌های درمانی، بیمه مسافرتی باید خسارت‌های حاصل از گم شدن یا صدمه دیدن لوازم مسافر در کشورهای مبدأ و مقصد و همین‌طور تمام مسیر را تضمین کند.

آیا میتوان برای مصاحبه حضوری و انگشت نگاری در هر زمانی به سفارتخانه یا کنسولگری مراجعه کرد؟
خیر برای انجام مصاحبه حضوری، با توجه به قوانین هر سفارت خانه‌ای گرفتن وقت قبلی از طریق ایمیل یا تماس تلفنی الزامی است که این کار توسط تیم ویزای چاپارگشت پارسه برای شما تنظیم خواهد شد. 

آیا این امکان وجود دارد که به غیر از مدارک اجباری، سفارت خانه یا کارگزاری مدرک دیگری نیز درخواست کند؟
بله،  بسته به نوع ویزا شینگن ممکن است مدارک دیگری نیز از متقاضی درخواست شود.

در صورت ریجکت شدن ویزا چه اقداماتی را باید انجام داد؟
افسر مسئول ویزا تصمیم‌گیرنده نهایی درباره رد یا تایید ویزای شینگن است. چنانچه مدارک  لازم را به سفارت یا کارگزاری ارائه داده اما درخواست ویزای شما رد شد، می‌توانید دلایل ریجکتی (رد شدن) را برطرف کرده، مدارکی را که فکر می‌کنید نظر سفارت را تغییر می‌دهد به پرونده خود ضمیمه کنید و همراه با نامه اعتراض به سفارت تحویل دهید.اگر درخواستتان مجددا رد شد، بهتر است  6 ماه تا 1 سال صبر کرده و پس از این بازه زمانی برای دریافت ویزا اقدام کنید.

فرایند بررسی و تائید درخواست ویزای شینگن چقدر طول می‌کشد؟
این فرایند معمولا ۱۴ الی 30 روز کاری زمان می‌برد و مدت زمان اخذ ویزا برای بعضی از کشورهای سخت‌گیر ۲۱ روز است.

آیا فرد زیر سن قانونی می‌تواند ویزای شینگن بگیرد؟
بله، اما پدر و مادر یا قیم قانونی او می‌بایست فرم درخواست ویزا را امضا کنند. اگر والدین متقاضی  ویزا از یکدیگر جدا شده باشند و حضانت فرزند به عهده هر دو باشد، به امضای هر دو نیاز است اما در صورتی که حضانت فرزند به عهده‌ی یکی از والدین باشد، فرم درخواست فقط توسط سرپرست قانونی او (پدر یا مادر) امضا می‌شود. فرزندان زیر ۱۸ سال که بدون یکی از والدین سفر می‌کنند باید رضایت‌نامه محضری داشته باشند.

خروج مسافر باید از کشوری باشد که ویزا را دریافت کرده است؟
خیر، قانونی دراین مورد وجود ندارد و شما می‌توانید از هرکدام از کشورهای عضو شینگن اروپا را ترک کنید و به کشور خود برگردید.

دریافت ویزا‌ی شینگن با دعوت‌نامه ممکن است؟
بله، اگر یکی از بستگان یا دوستان شما در اروپا زندگی می‌کند، می‌تواند برایتان دعوت‌نامه بفرستد. داشتن دعوت‌نامه شانس شما را برای دریافت ویزای شینگن را بالا می‌برد. نکته قابل اهمیت این است که شخص دعوت‌کننده باید کارت اقامت کشوری را که در آن زندگی می‌کند داشته باشد و مدارک شغلی و مالی‌اش را نیز به سفارت ارائه دهد.


برچسب: ویزای شینگن، اخذ ویزای شینگن، راهنمای اخذ ویزای شینگن،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۰:۱۰ توسط:سیما محمدزاده موضوع: نظرات (0)